“Розлад кишечника”, “розлад шлунка” — найчастіше можна почути, коли йдеться про діарею. Однак, нерідко “винен” у цьому не шлунок і не кишечник, — діарея може бути проявом серйозних порушень у роботі печінки або підшлункової залози. Розберемось детальніше.
Діарея внаслідок дисфункції печінки
Печінка відіграє ключову роль у процесах метаболізму та детоксикації організму. Саме в печінці з холестерину синтезуються жовчні кислоти. Далі вони проходять складний процес: потрапляють у дванадцятипалу кишку, беруть участь у засвоєнні жиророзчинних вітамінів A, D, E, K, перетравленні жирів, потім 3-5% жовчних кислот виділяється з калом, а 95% із кров’ю транспортується назад у печінку. Надмірне надходження жовчі призводить до порушення її всмоктування в товстому кишечнику. Вона стимулює надмірну секрецію води та слизу й часті випорожнення в результаті. Так виникає хологенна діарея з характерними симптомами:
- рідкі, водянисті калові маси, часто яскраво-жовтого або зеленого відтінку;
- раптові позиви на дефекацію;
- здуття живота;
- нетримання калу (рідко).
Причиною порушення всмоктування можуть бути також хвороба Крона, синдром подразненого кишечника, прийом деяких медикаментів тощо.
Крім того, захворювання, такі як цироз, гепатит, синдром Жильбера або гепатоз, можуть призводити до іншого розладу — дисфункції печінки, коли вона не може синтезувати кількість жовчі, необхідну для нормального травлення. Це стає причиною того, що жири не розщеплюються належним чином і накопичуються в кишечнику. Як наслідок — виникає рідке випорожнення з жирними каловими масами.
Діарея внаслідок дисфункції підшлункової залози
Підшлункова залоза також відіграє важливу роль у процесі травлення, адже виробляє ферменти, які відповідають за розщеплення білків, вуглеводів та жирів. Через деякі захворювання підшлункової залози, такі як хронічний панкреатит або рак, вироблення цих ферментів може знижуватись. У нормі підшлункова виробляє амілазу для розщеплення вуглеводів, ліпазу для розщеплення жирів та протеазу для розщеплення білків. Недостатність цих ферментів призводить до неналежного перетравлення їжі та порушення всмоктування поживних речовин. Результатом порушення може стати випорожнення з надлишком жиру в калі або пронос з неперетравленими залишками їжі.
Отже, нерідко діарея може бути важливим симптомом, який вказує на порушення роботи печінки або підшлункової залози. Такі стани потребують діагностики спеціаліста та призначення адекватного лікування!