Діарея у дітей

Impression

Діарея – досить розповсюджене явище у дитячому віці, особливо у весняно-літній період, коли малеча вживає багато свіжих фруктів, ягід, іноді навіть прямо з дерева або грядки.
Діарея може бути гострою, коли вона триває короткий час, та хронічною, що триває більше, ніж два тижні. Набагато частіше у дітей зустрічається саме гостра діарея.1

Які основні причини діареї у дітей?1

Найчастіше діарею у дітей викликають віруси. Також діарея може бути спричинена бактеріями, паразитами, змінами звичайної дієти, наприклад коли малюк починає споживати забагато фруктового соку, алергічними реакціями, побічною дією медикаментів, тощо.

Як протікає діарея у дітей?

Діарея у малечі може супроводжуватись підвищенням температури, блюванням та погіршенням загального стану. Разом з рідкими випорожненнями, блюванням і перспіраційними втратами (випаровування з поверхні шкіри й слизових оболонок, особливо під час дихання) дитина втрачає воду та електроліти. Втрата апетиту та відсутність вираженої спраги, що часто можуть супроводжувати діарею, додатково обмежують поступлення рідини та солей в організм. Усе це призводить до розвитку зневоднення та електролітних порушень, які є найбільш небезпечними наслідками діареї.

Виділяють три ступені дегідратації – незначна, помірна і тяжка.

Незначна дегідратація може взагалі не мати помітних клінічних проявів. Не зважаючи на рідкий стілець та епізоди блювання, дитина відносно жвава. Слизові оболонки помірно вологі, тургор шкіри збережений, пульс, тиск та частота дихання у межах вікової норми. Такий стан передує більш суворим симптомам, а отже потрібно розпочинати відпоювання. Щоб діяти правильно та не нашкодити малечі – обов’язково проконсультуйтесь з педіатром!2

Помірна дегідратація проявляється сонливістю, або навпаки незвичайною роздратованість дитини. Слизові оболонки сухі, тургор шкіри дещо знижений, частота дихання може бути підвищеною, проте пульс та артеріальний тиск у межах норми. При помірній дегідратації у немовлят можна відмітити западання очей та тім’ячка. На цьому етапі дуже важливо проводити регідратацію під наглядом лікаря! У деяких випадках достатньо оральної регідратації, в інших потрібна внутрішньовенна інфузія розчинів або поєднання цих методів.2 

Тяжка дегідратація супроводжується розладами свідомості, слизові оболонки сухі, тургор шкіри знижений. Пульс пришвидшений, відмічається гіпотензія, дихання часте, іноді глибоке. Для тяжкої дегідратації характерне западання очей та тім’ячка у немовлят, кінцівки бліді, холодні на дотик. Такий стан є загрозливим для життя та вимагає негайної госпіталізації!2

Інші симптоми, що мають насторожити батьків: 1

  • Лихоманка, що триває більше, ніж 24 години.
  • Кров у випорожненнях.
  • Блювання, що триває більше 12 годин.
  • Блювотні маси мають зелений колір, містять прожилки крові або мають вигляд «кавової гущі».
  • Сильний біль в животі або живіт виглядає роздутим.
  • Дитина відмовляється пити та їсти.
  • З’явились висипання на шкірі або жовтий колір склери.
  • Та інші.

При наявності вищевказаних симптомів варто невідкладно звернутися до лікаря.

Як довго триває діарея?1

В основному легка діарея триває від 3 до 6 днів, іноді на кілька днів довше. Якщо малюк почуває себе добре, їсть та п’є достатньо, батькам не варто хвилюватися через рідкі випорожнення.

Якщо тривалість діареї наближається до двох тижнів обов’язково проконсультуйтесь з педіатром! 

Як лікувати діарею?

  • З дієти виключають «важкі» для шлунково-кишкового тракту та подразливі страви: смажені, жирні, гострі страви, м’ясо, молочні продукти, а також продукти, багаті на клітковину.
  • Для регідратації можна використовувати сольові розчини, відвари сухофруктів або спеціальні розчини для регідратації.
  • Ентеросорбенти допомагають  зв’язати та вивести з кишківника частину бактерій та вірусів, а також токсичні продукти їх життєдіяльності.
  • Діосмектит, оригінальним препаратом якого є лікарський засіб СМЕКТА, рекомендований ESPGHAN (Європейська Асоціація педіатрів, гастроентерологів, гепатологів та нутриціологів) для лікування діареї при гастроентеритах у дітей.3,4 Смекта має властивості ентеросорбенту, обволікає слизову оболонку травного тракту та відновлює нормальну проникність слизової оболонки кишечника.5
  • При необхідності застосовують жарознижуючі засоби.

Щоб підібрати правильне лікування, дози препаратів та потрібний об’єм рідини для регідратації потрібно отримати консультацію спеціаліста.

Література.

  1. American Academy of Pediatrics. Diarrhea and Your Child. Pediatric Patient Education (2021) https://doi.org/10.1542/peo_document030.
  2. The Royal Children’s Hospital Clinical Practice Guidelines. Dehydration. Last updated: September 2020. https://www.rch.org.au/clinicalguide/guideline_index/Dehydration.
  3. Guarino A, Ashkenazi S, Gendrel D, Lo Vecchio A, Shamir R, Szajewska H. European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe: update 2014. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2014;59:132–52.
  4. Buccigrossi, V., Russo, C., Guarino, A. et al. Mechanisms of antidiarrhoeal effects by diosmectite in human intestinal cells. Gut Pathog 9, 23 (2017).
  5. Інструкція з медичного застосування лікарського засобу Смекта® Полуниця, Смекта® Апельсин-ваніль, Смекта® Ваніль. РП № UA/16117/01/01 від 14.07.2017р., РП № UA/7660/01/01 необмежений з 23.04.2021 р., РП № UA/10103/01/01 необмежений з 28.04.2021.

 

Де купити