Гастроентерит у дітей

Impression

Гастроентерит є поширеним захворюванням у немовлят і дітей раннього віку, найчастіше хворіють діти до 5 річного віку. Мабуть у кожної дитини хоча б раз в житті були діарея, блювання – це і є гастроентерит. 

 

Що сприяє виникненню гастроентериту у дітей?

Батьки завжди шукають причину, що ж з’їла дитина, чому захворіла, треба пам’ятати, що захворювання викликають не лише бактерії, а й віруси, тому далеко не завжди причина в їжі.

 Чим молодша дитина, тим гірше розвинені гігієнічні навички, малята все тягнуть до рота, багато часу проводять на вулиці, діти забувають мити руки, можуть з’їсти немиті овочі, фрукти, а також імунна система ще розвинена недосконало. Тому гастроентерит виникає частіше саме у дітей молодшого віку.

Що є причиною гастроентериту у дітей?

Віруси викликають більшість гастроентеритів, і їх існує багато видів (Ротавірус, Аденовірус, Норовірус, тощо), тому гастроентерит може виникати багато разів в дитинстві.

Також гастроентерит можуть викликати бактерії, паразити.

Які ознаки та симптоми?

Зазвичай гастроентерит виникає раптово, мова йде про гострий гастроентерит у дітей. Починається з поганого самопочуття, відмови від їжі або пиття, блювання, потім слідує діарея, підвищення температури тіла.

Основний симптом – діарея (частий, рідкий, водянистий стілець) триває від двох до чотирьох днів, але в деяких випадках може тривати більше тижня. Діарея часто супроводжується блюванням, яке в середньому триває один-три дні. Може підвищуватись температура тіла. Дитина не активна, капризна.

Також діти скаржаться на біль у животі переймоподібного характеру, відмовляються їсти.

 

Більшість дітей із діареєю та блюванням одужують дуже швидко, але деяким дітям може стати гірше, якщо виникне зневоднення.

 

Поради батькам!

  • Не панікуйте! 

Більшість дітей з гастроентеритом можна безпечно лікувати вдома, під контролем педіатра. Батьків завжди непокоїть питання, як довго триватиме гастроентерит. В середньому 5-7 днів, максимум до 2 тижнів, але залежить від причини, віку дитини, своєчасної діагностики та лікування. 

  • Перш за все повідомте лікаря про стан вашої дитини.
  • При перших ознаках хвороби починайте відпоювати дитину. 

Чим частіше блювання та діарея, чим більше рідини втрачає ваша дитина, тому більше рідини їй потрібно випити. Є навіть таке правило ви даєте пити постійно, плюс після кожного епізоду діареї та блювання. 

А як же поїти дитину, коли її нудить? Пропонуйте дитині пити по 5 мл кожні 10 хвилин, наберіться терпіння, не поспішайте, адже великий об’єм рідини випитої за 1 раз може спровокувати блювання. 

Обирайте спеціальні готові розчини, які містять електроліти (натрій, калій, хлор) та глюкозу, наприклад Рео, регідрон. 

Не чекайте, що рідина, яку ви даєте при відпоювання,  зупинить діарею або блювання, але це суттєво зменшить ймовірність виникнення зневоднення.

 

  • Не хвилюйтеся, якщо дитина не хоче їсти. Головне, щоб дитина пила. Спробуйте запропонувати такі продукти, як хліб або тости, каша, рис, картопля, звичайне печиво, йогурт. Малят годуйте грудним молоком.
  • Можна дати дитині антидіарейний засіб та сорбент, наприклад – СМЕКТА (діосмектит). Має адсорбуючу та обволікаючу дію, зв’язує мікроорганізми та токсини, захищає, відновлює слизову кишечника. Перед застосуванням обов’язково проконсультуйтесь з педіатром та ознайомтеся з інструкцією.
  • Якщо у дитини температура вище 38,50С дайте жарознижуючий засіб.
  • Якщо у дитини невпинне блювання, лікар може призначити протиблювотні препарати.
  • Слідкуйте за ознаками зневоднення, якщо на фоні Вашого лікування дитина раптом стала млявою, капризною,  сонливою, у малюка шкіра та слизові сухі, мала кількість сечі, холодні кінцівки, повна відмова від пиття – зверніться до лікаря! Немовлята набагато частіше, ніж діти старшого віку, схильні до зневоднення та розвитку серйозних побічних ефектів, тому будьте уважні.

 

Література

 

  1. NHS, Paediatrics Gastroenteritis – management of babies and children, 2022
  2. Інструкція лікарського засобу СМЕКТА.
  3. Medanta, Symptoms, Causes, and Management of Gastroenteritis in Children, 2023
  4. Medical News Today, Mia Armstrong, «What to know about gastroenteritis in children», 2022
Де купити